Sfinansowano ze środków budżetu państwa
Narodowy Program Rozwoju Humanistyki
Projekt: „Pomorski erudyta ksiądz Stanisław Kujot (1845-1914) i jego środowisko intelektualne. Krytyczna edycja źródłowa spuścizny i korespondencji prezesa Towarzystwa Naukowego w Toruniu”
Dofinansowanie:
432 492,00 zł
Całkowita wartość:
432 492,00 zł
Data podpisania umowy:
Luty 2024
Celem projektu jest zgromadzenie i krytyczna analiza dokumentacji tekstowej związanej z działalnością naukową, organizacyjną i społeczną księdza Stanisława Kujota (1845-1914) oraz przeprowadzenie selekcji i opracowania materiału źródłowego pod kątem przygotowania edycji. Ks. Stanisław Kujot był autorem licznych dzieł traktujących o dziejach Pomorza Nadwiślańskiego w średniowieczu, powieści historycznych i prac z zakresu językoznawstwa. Jako prezes Towarzystwa Naukowego w Toruniu, jedynej na Pomorzu tego typu polskiej instytucji, koordynował polskie badania naukowe dotyczące tego obszaru w perspektywie wykorzystania ich w interesie narodowym oraz związaną z tym działalność wydawniczą w języku polskim.
Przyswojone w toku edukacji na uniwersytetach niemieckich umiejętności wykorzystywał w studiach nad słowiańską przeszłością Pomorza i jego związkami z resztą ziem polskich. Wyniki badań upowszechniał na łamach fachowych pism i specjalistycznych monografii naukowych. Był inicjatorem powstania pierwszego polskiego czasopisma poświęconego dziejom Pomorza – ukazujących się do czasów obecnych „Zapisków Historycznych” oraz serii wydawniczej „Fontes”. Nieobca ks. S. Kujotowi była także popularyzacja wiedzy historycznej oraz działalność publicystyczna. Jego działalność przyczyniała się do ugruntowania polskiej świadomości narodowej na terenie Pomorza. S. Kujot utrzymywał szerokie kontakty z polskimi uczonymi i badaczami z terenów różnych zaborów (był członkiem Lwowskiego Towarzystwa Naukowego, Uniwersytet Jagielloński przyznał mu honorowy doktorat).
Krytyczna edycja wyselekcjonowanych dokumentów osobistych ks. Stanisława Kujota, pochodzących z jego spuścizny oraz zachowanej korespondencji a także wypowiedzi publicystycznych ukaże historiograficzną i publicystyczno-społeczną działalność autora na tle skomplikowanej sytuacji politycznej epoki, szczególnie w odniesieniu do kwestii rywalizacji polsko-niemieckiej na terenie kluczowego dla sprawy polskiej Pomorza.
Towarzystwo Naukowe w Toruniu
założone 1875 r.
© Copyright: TNT - Toruń 2014. Projekt i wykonanie strony: Rafał Mikulski
Partnerzy: