Towarzystwo Naukowe w Toruniu

Zbiory archiwalne i muzealne Towarzystwa

 

Historia kolekcji

Idea utworzenia kolekcji i muzeum łączy się także ściśle z dziejami TNT. Już bowiem w pierwszym statucie Towarzystwa z 1875 r. zawarto zapis stwierdzający, iż jednym z celów działalności powstającej organizacji będzie: § II: zbieranie i przechowywanie wszelkich pamiątek i zabytków krajowych. Wówczas tj. w roku 1875/1876 rozpoczęto także kolekcjonowanie eksponatów. Początkowo dążono do ukształtowania zbiorów o profilu historyczno-archeologicznym, zgodnym z zamiarem ukazania polskiej przeszłości ziem pomorskich, a także popularnością, jaką cieszyły się ówcześnie te dziedziny nauki w kontekście kształtowania pamięci historycznej grup narodowych. Oprócz przedmiotów, które miały bliższy lub dalszy związek z dziejami narodu zamierzano włączyć do kolekcji także uważane za wartościowe przedmioty pochodzące z innych społeczeństw i regionów, których zbieranie miało być świadectwem aktywności intelektualnej i poziomu naukowego polskich elit społecznych.

W pierwszych latach istnienia Towarzystwa kolekcja muzealna powstawała dzięki darowiznom i depozytom osób prywatnych – reprezentantów miejscowych elit społeczno-kulturalnych. Jeden z inicjatorów powstania Towarzystwa Zygmunt Działowski zainicjował także tworzenie muzeum przekazując znaczną kolekcję dzieł sztuki. Oficjalnie Muzeum otwarto 20 listopada 1876 roku – przed otwarciem do użytku publicznego Muzeum Czartoryskich i Muzeum Narodowego w Krakowie – Muzeum zorganizowane przez TNT zaliczyć więc należy do najstarszych polskich instytucji muzealnych. Urządzono je w 3 pokojach prywatnego mieszkania na ulicy Łaziennej w Toruniu.

Najistotniejszą i niewątpliwie najbardziej wartościową częścią ówczesnych zbiorów były zabytki archeologiczne. Taki stan rzeczy wynikał z zainteresowań samego Zygmunta Działowskiego, który zaprosił do Torunia członka Komisji Archeologicznej PAU Gotfryda Ossowskiego oraz celu jaki założyciele stawiali nowej instytucji – dowodzenie polskości Pomorza. W trakcie badań archeologicznych finansowanych przez samego Działowskiego, a prowadzonych pod kierunkiem Ossowskiego, przebadano kilkadziesiąt cmentarzysk zbierając szereg nowych eksponatów. Wynikiem tych prac były także wartościowe publikacje naukowe. O wysokiej wartości zbiorów archeologicznych TNT świadczy także fakt, iż w roku 1880 blisko 100 eksponatów zaprezentowano na wystawie w Berlinie na zaproszenie Towarzystwa Antropologicznego.

W roku 1881 położono kamień węgielny pod budowę siedziby Towarzystwa przy ulicy Wysokiej, a po dwóch latach przeniesiono do niej zbiory TNT. Formalnym zarządcą budynku noszącego wówczas nazwę „Muzeum” była spółka akcyjna „Muzeum w Toruniu”. Po śmierci Zygmunta Działowskiego (1878 r.) i opuszczeniu Torunia przez G. Ossowskiego utrzymanie zbiorów wiązało się z dużymi problemami finansowymi. Powstał nawet projekt przekazania eksponatów pod opiekę Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, spotkał się on jednak z silnym sprzeciwem deponentów i ofiarodawców. Uzyskane wówczas środki finansowe pozwoliły na zakup sprzętu służącego wystawianiu zbiorów. Uporządkowano je i sporządzono katalogi. Znaczną część prac wykonał archeolog amator ks. Kazimierz Chmielecki. Wznowił on także, przerwane po wyjeździe Ossowskiego badania archeologiczne, powiększając zbiory Muzeum, a wyniki publikując na łamach „Roczników TNT”. Od roku 1905 zbiorami zajmował się toruński lekarz, dr Otto Steinborn, który opiekował się nimi do lat 20-tych XX wieku.

Po odzyskaniu niepodległości działalność Towarzystwa skupiła się na pracy wydawniczej, a brak środków finansowych uniemożliwił opracowywanie i eksponowanie systematycznie powiększającej się o kolejne dary i depozyty kolekcji. Największą wartość posiada zbiór ofiarowany Towarzystwu w roku 1931przez Walerego Cyryla Amrogowicza, na który składają się: 1. kolekcja monet i medali składająca się z ok. 2 tys. eksponatów (polskie i zagraniczne, od monet greckich, przez rzymskie, średniowieczne i nowożytne); 2. kolekcja znaczków pocztowych; 3. akwarele Mariana Mokwy, 4. zbiór rycin (250 egz.) w tym 127 autorstwa Daniela Chodowieckiego; 5. zbiór  miedziorytów (ok. 200 sztuk: Chodowieckiego, Falcka, Breugla, Sebaldusa Behma, van Leykena, Callota, Rembranta ), kilka drzeworytów Dürera i innych, 6. inne zbiory w tym kaszubskie (szkice i pomiary chat kaszubskich), obiekty z bliskiego wschodu (tabliczki sumeryjskie).

W okresie zaborów i latach międzywojennych (do 1931 r.) zbiory muzealne TNT podzielone były na następujące działy:
I. przyrodniczy: obejmujący głównie minerały oraz obiekty paleontologiczne
II. archeologii przedhistorycznej: znalazły się tu depozyty, darowizny (pierwszą urnę twarzową nadesłał w darze ks. Roszczynialski z Oksywia), eksponaty z przypadkowych odkryć, niefachowych prac archeologicznych, a także materiały zebrane przez G. Ossowskiego i ks. K. Chmieleckiego. Wśród wielu zabytków archeologicznych znajdowały się wyroby kamienne, ceramika, narzędzia, broń i ozdoby z brązu, żelaza, kości, rogu, bursztynu, szkła, srebra i gliny. Na szczególną uwagę w tym dziale zasługują urny twarzowe. Zbiory pochodzą m.in. z Torunia, Podgórza, Wabcza, Grabowa, Nawry, Oksywia, Tucholi, Brodnicy, Matarni, Wejherowa i wielu innych.
III. Dział zabytków historycznych: obrazy i fotografie (królowie i inne znane postaci, działacze TNT, sceny historyczne); odlewy gipsowe i metalowe (m.in. popiersia Kopernika, Mickiewicza, Słowackiego, Kościuszki); rytownictwo; rzeźba; przedmioty codziennego użytku: militaria, ceramika (naczynia i inne przedmioty ceramiczne od XVI w.); rozmaitości: m.in. globus z XVII wieku, lusterka, porcelana, obrusy i inne; numizmatyka: monety przedhistoryczne, kilkadziesiąt monet rzymskich, łącznie blisko 600 monet polskich i zagranicznych plus medale, pieczęci etc. Dział zabytków historycznych jak pozostałe był wynikiem darów, w 2/3 eksponaty pochodziły z kolekcji Z. Działowskiego.

Momentem przełomowych w dziejach zbiorów muzealnych TNT był rok 1930, kiedy zawarta została umowa pomiędzy Towarzystwem Naukowym a Muzeum Pomorskim w Toruniu, na mocy której Muzeum przejęło jako depozyt kolekcję TNT. Należy podkreślić, że zbiory muzealne Towarzystwa wraz z eksponatami Coppernicus Verein tworzyły zasadniczy zrąb zasobu muzealnego nowej placówki kulturalnej Pomorza. Obecnie zbiory muzealne Towarzystwa pozostają w depozycie Muzeum Okręgowego w Toruniu, które kontynuuje tradycje Muzeum Pomorskiego.


 Zbiór starodruków:

Obok zbiorów muzealnych w skład kolekcji Towarzystwa Naukowego w Toruniu wchodzi bogaty zbiór starodruków przechowywanych obecnie w depozycie Książnicy Miejskiej w Toruniu. Zasób ten dzieli się na trzy grupy: 1. zbiór gromadzony przez TNT, 2. stare druki pochodzące z daru ks. Stanisława Kujota oraz 3. stare druki w zbiorze Walentego Fiałka. Zbiór starodruków ze zbiorów TNT przedstawia szczególną wartość ze względu na znaczną liczbę druków polskich. Polonica znajdują się zarówno w zbiorze właściwym TNT jak i w darach ks. Kujota i Walentego Fiałka. Dary te pozwalają na poznanie księgozbiorów ówczesnych polskich elit intelektualnych z terenu Pomorza. Zbiór ks. Kujota jest wynikiem jego zainteresowań i obejmuje przede wszystkim druki teologiczne i historyczne. Kolekcja W. Fiałka jest zbiorem bibliofilskim, podręczną biblioteką drukarza i wydawcy, warsztatem pracy wydawnictwa. Zbiory TNT (księgozbiór właściwy) analogicznie do zbiorów muzealnych jest wynikiem darów i zapisów. Brak w nim jasnej orientacji jest jednak dowodem zainteresowań czytelniczych mieszkańców regionu. Cenną częścią zbioru jest, choć niepełna, kolekcja czasopism z XVIII wieku oraz dzieł literatury oświecenia i podręczników z okresu działalności Komisji Edukacji Narodowej. Trzy zbiory wzajemnie się uzupełniają, stanowiąc doskonałe źródło informacji na temat książek czytanych wśród inteligencji polskiej na Pomorzu w końcu XIX i na początku XX wieku. Druki gromadzono od początku działalności TNT, a w roku 1923 złożone zostały jako depozyt nowo powstałej Książnicy Pomorskiej.

Obecnie na kolekcję zbiorów muzealnych Towarzystwa Naukowego w Toruniu skłądaja się eksponaty rozproszone pomiędzy działami Muzeum Okręgowego: 209 eksponatów w zbiorach sztuki Dalekiego Wschodu, 343 eksponaty w zbiorach graficznych, 3264 eksponaty w zbiorach nuizmatycznych i medalierskich, 574 eksponaty w zbiorach archeologicznych, 90 eksponatów w zbiorach rzemiosła, 51 eksponatów w zbiorach sztuki średniowiecznej, nowożytnej i nowoczesnej oraz 40 eksponatów w zbiorach działu historii Torunia (w tym masonika i eksponaty Bractwa Kurkowego). Na zbiór starodruków składa się obecnie 1302 pozycje w 1542 woluminach. Zebrane druki pochodzą z różnych okresów: 40 spośród nich jest nie datowanych, 1 pochodzi z wieku XV, 77 z XVI stulecia, 307 z XVII wieku i 877 z XVIII stulecia.

 

Wybrana literatura:

  • Buszczyński B., Globus ziemski toruński, Zapiski TNT, 3, 1916, 9, s. 3-15.
  • Chmielecki K., Człowiek przedhistoryczny w Prusiech Zachodnich. Przewodnik po Zbiorach Towarzystwa Naukowego w Toruniu, Zapiski TNT  (później Zapiski Historyczne), 1 (1909), 7-8, s. 135-189
  • Chwalewik E., Zbiory polskie: archiwa, bibljoteki, gabinety, galerje, muzea i inne zbiory pamiątek przeszłości w ojczyźnie i na obczyźnie w porządku alfabetycznym według miejscowości ułożone, t. 2, N-Ż, Warszawa 1927 (przedruk: Warszawa 1991).
  • Ciesielska K., Akta i zbiory archiwalne Towarzystwa Naukowego w Toruniu, [w:] Dorobek stulecia Towarzystwa Naukowego w Toruniu. Katalog wystawy jubileuszowej, red. M. Biskup, Toruń 1976, s. 25-36.
  • Krzysztof  Pomian, Zbieracze i osobliwości. Paryż-Wenecja XVI-XVIII wiek, Lublin 2001
  • Lewandowska A., Stare druki w zbiorach bibliotecznych TNT, Dorobek stulecia Towarzystwa Naukowego w Toruniu. Katalog wystawy jubileuszowej, red. M. Biskup, Toruń 1976, s. 37-48.
  • Łęga W., Muzeum i zbiory Towarzystwa Naukowego w Toruniu, Mestwin, 1, 1925, 4, s. 30-31.Magdalena Niedzielska, Niemieckie Towarzystwa Naukowe w Prusach Zachodnich w latach 1815-1920, Toruń 1993.
  • Mierzejewska A., Dzieje Muzeum Okręgowego w Toruniu 1861-2011, Muzealnictwo, 52, 2012, s. 152-165.
  • Musiałowski A., Walery C. Amrogowicz (1863-1931). Pasja życia. Kolekcja numizmatyczna, Toruń 2004.
  • Myśliwska J., Zarys historii Muzeum Towarzystwa Naukowego w Toruniu, [w:] Dorobek stulecia Towarzystwa Naukowego w Toruniu. Katalog wystawy jubileuszowej, re. M. Biskup, Toruń 1976, s. 5-24.
  • Nauka, sztuka, edukacja. 140 lat działalności Towarzystwa Naukowego w Toruniu, red. A.Mierzejewska, M.Niedzielska, Toruń 2015.
  • Osmólska-Piskorska P., Towarzystwo Naukowe w Toruniu. Powstanie i zarys dziejów 1875-1948, Zapiski TNT (później Zapiski Historyczne), 14, 1948, s.
  • Pietrykowski T., Walery Amrogowicz-pomorski zbieracz numizmatów, Mestwin, 9, 1932, s.
  • Serczyk J., Towarzystwo Naukowe w Toruniu. Krótki zarys dziejów, wyd. 2, Toruń 1999.
  • Skarby z kolekcji polskich towarzystw naukowych. Katalog wystawy, Toruń 2002.
  • Steinborn O., Zbiory i zabytki pomorskie, [w:] Stan posiadania ziemi na Pomorzu. Zagadnienia historyczne i prawne (Pamiętnik Instytutu Bałtyckiego. Zjazdy Pomorzoznawcze nr 2), Toruń 1933.
  • Stępień M., Kolekcja neosumeryjskich tekstów klinowych w zbiorach Muzeum Okręgowego w Toruniu, Rocznik Muzeum w Toruniu, 9, 1992, s. 61-99.
  • Szachno-Romanowicz S., Tabliczki szumerskie ze zbiorów Towarzystwa Naukowego w Toruniu, Rocznik Orientalistyczny, 11, 1935, s. 79-95.
  • Załęska H., Stulecie zbiorów muzealnych w Toruniu, Rocznik Muzeum w Toruniu, 1, 1962, s. 7-34.

Towarzystwo Naukowe w Toruniu

założone 1875 r.


© Copyright: TNT - Toruń 2014. Projekt i wykonanie strony: Rafał Mikulski

Partnerzy:

 CNMW_logo_Mlyn-Wiedzy.jpg herby_4.jpg herb.jpg cropped-naglowek.jpg NCN-logo-slajd.jpg logo_polske_2w_RGB.jpg mkidn_1.jpg Mnisw.logo_.jpg ksiaznica_kopernikanska_2.jpg
 CNMW_logo_Mlyn-Wiedzy.jpg herby_4.jpg herb.jpg cropped-naglowek.jpg NCN-logo-slajd.jpg logo_polske_2w_RGB.jpg mkidn_1.jpg Mnisw.logo_.jpg ksiaznica_kopernikanska_2.jpg

Rozumiem
Przetwarzanie danych osobowych przez TNT od 25 maja 2018 r. (RODO) W dniu 17 maja 2016 r. weszło w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz. Urz. UE L 2016, Nr 119, s. 1). Ogólne rozporządzenie o ochronie danych zacznie być aktem bezpośrednio stosowanym od dnia 25 maja 2018 r. W związku z powyższym, na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych informujemy osoby rejestrujące się w systemie sprzedaży wydawnictw Towarzystwa Naukowego w Toruniu, że: Towarzystwo Naukowe w Toruniu z siedzibą w Toruniu przy ul. Wysokiej 16, 87-100 Toruń (dalej: TNT) jest administratorem danych osobowych podawanych przez osoby rejestrujące się w systemie sprzedaży wydawnictw TNT. Podstawę prawną przetwarzania danych osobowych przez TNT stanowi art. 6 ust. 1 lit. b, c, f) ogólnego rozporządzenia o ochronie danych. Podanie danych osobowych jest dobrowone, jednak odmowa uniemożliwi rejsstrację i relizacje zamówienia. Dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji zamówienia i wynikających z tego obowiązków. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celów wskazanych powyżej i dochodzenia związanych z nimi roszczeń. Przekazane dane osobowe będą udostępnianie osobom odpowiedzialnym w TNT lub działającym w imieniu TNT za realizację celów wskazanych w pkt. 5. Dostęp do przekazanych TNT danych osobowych mają wyłącznie osoby działające z upoważnienia administratora danych osobowych. Osoby te zobowiązane są do zachowania tych danych w tajemnicy nawet po wygaśnięciu umowy wiążącej ich z TNT. Dane osobowe mogą być przekazane podmiotom zewnętrznym w ramach realizowanych przez nie usług na podstawie umów o powierzenie danych osobowych, a podmioty te są również zobowiązane do zachowania poufności przetwarzanych danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych, sprostowania swoich danych osobowych oraz ograniczenia przetwarzania swoich danych osobowych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, w przypadku gdy uzna, że przetwarzanie narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych. Przechowywane dane osobowe zabezpieczone są w sposób fizyczny oraz w systemach informatycznych posiadających odpowiedni stopień zabezpieczeń, dla których wykonywane są regularne kopie bezpieczeństwa.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Rozumiem